Bắp cải Brussels – Thành phần dinh dưỡng, lợi ích cho sức khỏe

Lakrat e Brukselit (të njohura zakonisht si lakra të vogla), me origjinë nga Belgjika, duken si lakra në miniaturë, por janë unike në madhësinë e tyre të vogël me një diametër prej vetëm 2,5 – 4 cm.

Mund të keni shijuar pjatat e shijshme nga kjo lakër, por vlerat e saj ushqyese, përfitimet shëndetësore dhe bukurie me siguri do t’ju bëjnë kurioz. Bashkohuni me Top9nhacai.com për të mësuar më shumë detaje në artikullin më poshtë.

Përbërja ushqyese e lakrës së Brukselit

Lakra e Brukselit tani rritet shumë në vendet evropiane, Amerika e Veriut në Vietnam në Vietnam është rritur në Da Lat që nga periudha koloniale franceze, është një produkt i klasit të lartë për zyrtarët e asaj kohe, por rrallë shihet më vonë. , u rishfaq së fundmi.

Lakrat e Brukselit janë bimë rezistente ndaj të ftohtit, të përshtatshme për t’u rritur në të korrat dimër-pranverë në malësitë veriore, qendrore dhe qendrore. Filizat rriten si sytha në një model spirale përgjatë kërcellit, në çdo bisht të gjethes duke prodhuar një frut që i ngjan një lakre miniaturë. Shija e hidhur, aroma e mprehtë, lakrat e Brukselit janë gjithashtu një suplement superushqimi në dietën kundër kancerit.

Lakrat e Brukselit – Përbërësit ushqyes, përfitimet shëndetësore

Përbërja specifike ushqyese e këtij lloji të lakrës është si më poshtë:

 • Në 100 g lakrat e Brukselit jepen rreth 194 mcg vitaminë K, e cila plotëson rreth 242% të DV, e barabartë me 1 lakër Brukseli siguron rreth 33.6 mcg, që përbën 42% të DV.
 • Me çdo porcion prej 78 g lakrat e Brukselit, ju mund të thithni rreth 135 mg acide yndyrore omega-3.
 • Gjysmë filxhani (rreth 78 gr) me lakër brukseli përmban vetëm 28 kalori.
 • Një porcion prej 100 gr me lakër brukseli përmban 3,5 g fibra.
 • Përveç kësaj, kjo lloj lakre është gjithashtu shumë e pasur me lëndë ushqyese, minerale dhe vitamina. Kjo perime krucifere është e pasur me vitaminë K (e cila ndihmon në koagulimin e gjakut), vitaminë C (e nevojshme për rritje dhe riparim) dhe vitaminë A (për shikimin dhe shëndetin e syve). acidi folik (i nevojshëm për prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut) dhe mangani (për shëndetin e trurit)…

Përfitimet shëndetësore të lakrës së Brukselit

Me përbërjen e mësipërme ushqyese, lakra e Brukselit sigurisht që mund të sjellë shumë përfitime të mëdha për shëndetin. Cilat janë përfitimet?

Parandalimi i kancerit

Shumë studime tregojnë se lakrat e Brukselit kanë potencial të veçantë kundër kancerit falë përmbajtjes së tyre të lartë antioksidante, të cilat mund të bllokojnë radikalet e lira të dëmshme që kontribuojnë në sëmundje të tilla si kanceri.

Rritja e fertilitetit

Me një përmbajtje të lartë të acidit folik – një kimikat i nevojshëm për nxitjen e fertilitetit tek burrat dhe gratë, ky është një ushqim i artë për çiftet që përpiqen të kenë fëmijë.

Ndihmon në reduktimin e rrezikut të abortit dhe defekteve të lindjes

Lakrat e Brukselit përmbajnë gjithashtu mikronutrientin di-indolilmetan, i cili ndihmon gratë të absorbojnë ekuilibrin e hormonit të estrogjenit. Në fakt, ai mund të balancojë estrogjenet mjedisore si pesticidet, hormonet në mish dhe produktet e mesme, si dhe të reduktojë hormonet e tepërta në trup. Kjo gjithashtu ndihmon në rritjen e fertilitetit.

Përfitimet shëndetësore të lakrës së Brukselit

E mirë për trurin

Përmbajtja e lartë e acidit folik në lakrat e Brukselit ndihmon në mbajtjen e trurit tuaj të mprehtë. Ndaj edhe ky është një ushqim që duhet shtuar në menynë e përditshme të të moshuarve.

Për ata që nuk e pëlqejnë peshkun, marrja e mjaftueshme e acideve yndyrore omega-3 mund të jetë një sfidë. Acidet yndyrore janë të mira për shëndetin e trurit, vonojnë rënien njohëse dhe luftojnë depresionin dhe ankthin.

Të mira për sistemin tretës

Një porcion prej 100 gr me lakër brukseli përmban 3,5 g fibra. Jo vetëm që fibrat janë të rëndësishme për lëvizjet e zorrëve, por gjithashtu mund të përmirësojnë nivelet e kolesterolit dhe sheqerit në gjak dhe të kontribuojnë në parandalimin e sëmundjeve si diabeti, sëmundjet e zemrës dhe kanceri i zorrëve.

E mirë për shëndetin e kockave

Falë përmbajtjes së lartë të vitaminës K, lakrat e Brukselit mund të ndihmojnë me kockat tuaja. Studimet tregojnë se kjo vitaminë ndihmon në rritjen e densitetit të kockave dhe kufizimin e frakturave te pacientët me osteoporozë, si dhe në reduktimin e dëmtimeve të kockave tek gratë pas menopauzës.

Efekti i zbukurimit të lëkurës, duke mbajtur formën e lakrave të Brukselit

Jo vetëm që është një perime e shijshme dhe e lehtë për t’u gatuar, lakra russel është gjithashtu një përbërës i mirë natyral që i jep lëkurës së grave lëkurë të lëmuar dhe rrezatuese, dhe është një ushqim që duhet të përfshihet në vaktet e tyre të përditshme. duan të humbin peshë

Përfitimet e kujdesit të lëkurës nga lakrat e Brukselit

Në Bruksel, lakra është e pasur me vitamina A, B, C, K, P për të ndihmuar në mbajtjen e lëkurës të re dhe veçanërisht të përshtatshme për të gjitha llojet e lëkurës. Ju mund ta përdorni këtë ushqim si një maskë natyrale për kujdesin e lëkurës me formulën:

Maska me lakër për lëkurë të thatë dhe të ndjeshme:

Përbërësi: Gjethet e lakrave të Brukselit të grira imët, 1 filxhan i vogël qumësht i freskët, 1 e verdhë veze, 1 lugë vaj ulliri.

Duke bërë: Pritini lakrën në copa të vogla, derdhni qumështin dhe gatuajeni derisa masa të jetë e qetë. Përzieni përzierjen e mësipërme me vezët, vajin e ullirit dhe aplikojeni në fytyrë dhe qafë. Lëreni këtë maskë për 20 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

Efekti i zbukurimit të lëkurës, duke mbajtur formën e lakrave të Brukselit

Maska me lakër për lëkurë të yndyrshme:

Përbërësi: Pak gjethe lakra brukseli të pure, 1 të verdhë veze

Duke bërë: Përziejini përbërësit së bashku, aplikojeni në fytyrë dhe lëreni këtë maskë për 20 minuta më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë. Më pas, lani fytyrën me ujë të ftohtë. Kjo ndihmon në kontrollin e sasisë së vajit në mënyrë të konsiderueshme, duke e lënë lëkurën tuaj më të lëmuar.

Maska me lakër për tonin e pabarabartë të lëkurës:

Përbërësi: Lakrat e Brukselit

Duke bërë: Lakrat e Brukselit të shtypura për të nxjerrë lëng. Më pas zhytni një peshqir të hollë në të dhe aplikojeni në mënyrë të barabartë në fytyrë, lëreni të veprojë për 10 minuta. Përdorimi i rregullt i kësaj metode çdo ditë do të ndihmojë që lëkura juaj të zbardhet gradualisht. Përveç kësaj, ju mund të përdorni lëngun e perimeve me lakër për të larë fytyrën tuaj çdo ditë, gjithashtu do të ndihmojë që lëkura juaj të bëhet e bardhë, rozë dhe e lëmuar.

Përfitimet kundër plakjes së lakrës së Brukselit

Lakrat e Brukselit janë të pasura me vitaminë C. Madje, ekspertët thonë se kjo perime dimërore ka më shumë antioksidantë se portokalli. Lakrat e Brukselit janë të dobishme për trupin sepse mund të zvogëlojnë dhe parandalojnë efektet e dëmshme të radikalëve të lirë që shkaktojnë plakjen dhe shumë sëmundje në trup.

Përfitimet për humbjen e peshës nga lakrat e Brukselit

Lakrat e Brukselit janë një nga perimet më të mira të rekomanduara për njerëzit që duan të humbin peshë në një mënyrë natyrale të shëndetshme. Lakrat e Brukselit përmbajnë shumë përbërës të dobishëm të vitaminave, mineraleve dhe lëndëve të tjera ushqyese.

Gjysmë filxhani (rreth 78 gr) me lakër brukseli përmban vetëm 28 kalori. Ju mund të hani lakrat e Brukselit me shumicë, sepse janë mjaftueshëm të pasura me fibra dhe me pak kalori, nuk do t’ju rrisë peshën. Në veçanti, nëse shtoni pak nga kjo lakër në sallatë, do të jetë jashtëzakonisht efektive për fizikun tuaj.

Pjata të shijshme për të mos u humbur nga lakra e Brukselit

Duhen vetëm rreth 120-160 ditë nga mbjellja deri në korrjen e lakrave të vogla të përdorura shpesh për sallata, të ziera, turshi, të pjekura në skarë sipas dëshirës. Pjatat e bëra nga lakra e vogël janë kryesisht të shijshme për shkak të shijes së tyre të ëmbël, të ftohtë, ushqyese dhe shumë të shëndetshme.

Më poshtë mund t’i referoheni disa sugjerimeve për përgatitjen e pjatave nga lakrat e Brukselit:

Lakrat e Brukselit të ziera

Kjo është pjata më e njohur.

 • Vendosni një tenxhere të madhe me ujë në sobë, shtoni pak kripë dhe prisni disa minuta që uji të vlojë.
 • Lani rreth 1 kg lakër Brukseli nën ujë të rrjedhshëm dhe hidhni gjethet e zverdhura.
 • Shtoni lakrat e Brukselit në ujin e vluar dhe ziejini për 10-15 minuta. Gatuani derisa lakra të zbutet – që do të thotë se mund ta goditni lehtësisht me pirun.
 • Kur lakra është e butë, thjesht duhet t’i shtoni erëza. Erëza për lakrat e Brukselit përfshin kripë, piper dhe gjalpë. Duhet ta shijoni derisa lakra është ende e nxehtë.

Lakrat e Brukselit të ziera

Lëngu i lakërve të Brukselit

Fillimisht zgjidhni lakrat e freskëta të Brukselit që nuk shtypen, lahen dhe priten në copa të vogla, pastaj lahen sërish, kullohen.

Më pas vendoseni lakrën në shtyp. Mund të shtoni pak kripë për ta bërë lëngun më të pasur (nëse dëshironi). Nëse nuk keni shtrydhëse frutash, mund të përdorni një blender për t’i bërë pure përbërësit, më pas vendosini në një qese filtri pëlhure për të filtruar lëngun.

Lëngu i lakërve të Brukselit

Nëse dëshironi që lëngu i lakrës së Brukselit të ketë një shije më të shijshme, mund ta kombinoni me fruta të tjera si mollë, dardha etj.

Sallatë e përzier me lakrat e Brukselit dhe karotat

Përbërësi: 200 gr lakra brukseli, 1 karotë e vogël, 1/2 kanaçe kos (50 gr)
1 lugë majonezë.

Erëz: mustardë, piper, sheqer, kripë, uthull, disa degë qiqra, 1 qepë të freskët

Duke bërë: Lakrat e Brukselit lajnë çdo gjethe, kullojnë, presin damarët e mëdhenj në mes, priten në copa të vogla. Qëroni karotat, lajini dhe grijini në rende. Gjethet e qepes të lara, të prera 0,3cm. Qepë e freskët e prerë në feta.

Përzierja: Përzieni jogurtin dhe majonezën së bashku. Vendosni lakrat e Brukselit dhe karotat, qepët dhe qiqrat në një tas.

Për erëza: 1/2 lugë çaji sheqer + 1/2 lugë çaji uthull + 1/2 lugë çaji kripë + 1/2 lugë çaji mustardë, pak piper. Përziejini mirë, më pas shtoni masën e salcës. Lëreni për 3 minuta për të injektuar. Përfunduar në një pjatë dekorative për ta bërë atë tërheqës.

Sallatë e përzier me lakrat e Brukselit dhe karotat

Lakrat e Brukselit të pjekura në skarë

 • Ngroheni furrën në 200ºC.
 • Shpëlajeni lakrën nën ujë të rrjedhshëm dhe hidhni gjethet e zverdhura. Më pas, prisni kërcellin për ta bërë më të lehtë përpunimin.
 • Vendosni lakrat e Brukselit në një tas dhe i rregulloni me erëza. Hidhni pak piper të zi, ¾ lugë çaji kripë dhe spërkatni me vaj ulliri.
 • Përziejini që të lyhen në mënyrë të barabartë lakrat e Brukselit dhe rregulloni lakrën në një shtresë të vetme në tepsi. Kjo ndihmon që lakra të thithë erëzat dhe të gatuhet në mënyrë të barabartë.
 • Piqni lakrat e Brukselit për rreth 35-40 minuta ose derisa të zbuten. Pas 30 minutash, kontrolloni nëse lakra është e butë duke e goditur me një pirun. Shkundni disa herë tavën e pjekjes për të gatuar në mënyrë të barabartë lakrën.
 • Spërkateni ¼ lugë çaji kripë mbi lakër dhe shijojeni sa është ende e nxehtë.

Lakrat e Brukselit të pjekura në skarë

Lakrat e Brukselit të ziera

Vendosni një tenxhere të madhe me ujë në sobë, shtoni pak kripë dhe prisni disa minuta që uji të vlojë.

 • Lakët e Brukselit i lani nën ujë të rrjedhshëm dhe i hidhni gjethet e zverdhura.
 • Pritini lakrën në gjysmë nga lart poshtë dhe bëni një prerje rreth 1 cm në kërcell.
 • Ziejini lakrat e Brukselit për rreth 5-10 minuta. Lakra tani ka filluar të bëhet e butë. Më pas, derdhni ujin dhe kullojeni lakrën.
 • Shtoni gjalpin, kripën dhe hudhrën në tigan për të zier. Shtoni në tigan 2 lugë gjelle gjalpë, 1 lugë çaji kripë dhe 1 thelpi hudhër të grirë. Prisni 1-2 minuta për të ngrohur përbërësit dhe lëreni të nuhasë hudhrën.
 • Ziejini lakrat e Brukselit për rreth 3-5 minuta ose derisa të marrin ngjyrë kafe. Hidhni lehtë lakrat e Brukselit për t’i përzier me përbërësit e tjerë. Nëse tigani është shumë i thatë, shtoni 1 lugë gjelle gjalpë.

Lakrat e Brukselit të ziera

Si t’i mbani të freskëta lakrat e Brukselit për një kohë të gjatë?

Lakrat e Brukselit janë ushqime që nëse ruhen mirë do të zgjasin për një kohë të gjatë. Ju mund ta ruani lakrën në mënyrat e mëposhtme:

Një mënyrë e shkëlqyer për të ruajtur lakrën me 3 kruese dhëmbësh:

Mjafton të përgatisni 3 kruese dhëmbësh dhe më pas t’i fiksoni në kërcellin e lakrës së Brukselit. Vëmendja duhet të fiksohet thellë. Nëse nuk përdorni duart, përdorni një lugë ose diçka për ta mbyllur butësisht, duhet të jetë kaq e thellë për ta mbajtur për një kohë të gjatë! Sa më e thjeshtë, mund të ruhet edhe për 1 javë.

Ruani lakrat e Brukselit në frigorifer:

Lakrat e Brukselit duhet t’i mbështillni në një qese plastike, të zgjidhni qesen më të gjerë të mundshme dhe ta mbështillni fort. Më pas vendoseni në frigorifer për ta mbajtur në sirtarin e perimeve. Mund të ruhet i freskët deri në 2 javë.

Si t'i mbani të freskëta lakrat e Brukselit për një kohë të gjatë?

Nëse nuk i përdorni të gjitha lakrat e Brukselit menjëherë, mund t’i ruani pjesën tjetër të lakrës së Brukselit duke i spërkatur me pak ujë, më pas duke i futur në një qese dhe duke i mbajtur në frigorifer. Me lakrat e prera të Brukselit duhet t’i mbani vetëm 1-2 ditë.

Top9nhacai.com ofron furnizime hidroponike, furnizime me pemë frutore, perime të pastra të kultivuara në shtëpi në tarraca, ballkone ose zona kopshtesh për të ndihmuar në sigurimin e kritereve kryesore: sigurinë, komoditetin, estetikën dhe ekonominë. Kujdesi për kursimin e kohës.

Ju mund të mos e dini: Përmbledhje e mollëve: Përbërja ushqyese dhe përfitimet shëndetësoreCảm ơn bạn đã đọc bài viết Bắp cải Brussels – Thành phần dinh dưỡng, lợi ích cho sức khỏe . Đừng quên truy cập Top9nhacai.com kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *