13 loại rau dễ trồng bằng phương pháp thủy canh

Rritja e perimeve hidroponike është një metodë efektive e rritjes së perimeve të pastra me pak kujdes, e cila është e njohur sot, veçanërisht në zonat urbane. Pra, a e dini se cilat perime rriten lehtë me hidroponikë? Bashkohuni me Top9nhacai.com për të mësuar 13 lloje perimesh që rriten lehtë me hidroponikë.

Spinaq (spinaq – spinaq)

Spinaqi është spinaqi, i njohur edhe si spinaq ose misër, me vlera të larta ushqyese, shumë të mira për organizmin, që përdoret për të bërë lëngje apo ushqime të përpunuara.

Kjo perime e ka origjinën nga Azia Qendrore dhe Azia Jugperëndimore, i përket familjes Amaranth dhe është futur në Vietnam për një kohë të gjatë. Spinaqit i pëlqen një klimë e ftohtë, kështu që në Vietnam rritet kryesisht në malet e larta dhe temperatura mesatare e ulët ose kultura dimërore në Deltën Veriore.

Spinaqi është i pasur me lëndë ushqyese, ka antikancer, antiinflamator, kundër obezitetit, i mirë për sytë dhe kocka të forta. Kjo perime mund të rritet lehtësisht në mënyrë hidroponike.

Ju lutemi referojuni: Vlera ushqyese e spinaqit

13 lloje perimesh që rriten lehtë me hidroponikë?

Thjesht duhet të njomni farat, t’i mbillni në bimë të reja. Kur bima ka 4 deri në 5 gjethe, mund ta vendosni bimën e re shporta plastike hidroponike dhe vendosni sistemin e rritjes, rregulloni sasinë e duhur të tretësirës që bimët të rriten. Pas 30 deri në 35 ditë, mund të korrni spinaqin për ta përdorur për vaktet familjare.

Nëse po planifikoni të rritni spinaq (spinaq) ju lutemi referojuni përmbajtjes së mëposhtme:

Kale (Kale)

Kale Kale Është një perime me vlera të larta ushqyese, shumë e mirë për shëndetin. Ato kanë veti kundër plakjes, ulin kolesterolin, parandalojnë kancerin, humbin peshë, luftojnë inflamacionin, forcojnë kockat dhe dhëmbët dhe forcojnë sistemin imunitar.

13 lloje perimesh që rriten lehtë me hidroponikë?

Kaleja rritet në mënyrë hidroponike për ushqim maksimal. Kjo perime është gjithashtu shumë e lehtë për t’u kujdesur. Ju mund të rritni lakër jeshile ose në një sistem hidroponik të palëvizshëm ose në një sistem hidroponik refluks. Kale është tolerant ndaj niveleve të ulëta të pH prej 5.3 deri në 6.8, kështu që tretësira hidroponike duhet të kontrollohet rregullisht për lëndë ushqyese. Kale zakonisht merr një kohë të gjatë për të korrur, zakonisht 60 deri në 70 ditë. Prandaj, ju mund të rritni në mënyrë alternative perimet në të njëjtin sistem për të siguruar një shumëllojshmëri perimesh për vaktet e përditshme.

Sallatë

13 lloje perimesh që rriten lehtë me hidroponikë?

Marulja është e pasur me vitaminë C dhe fibra, të cilat janë shumë të mira për organizmin. Ju mund të rritni perime duke mbjellë fara direkt në një shportë plastike hidroponike që përmban fibra kokosi ose argjilë të pjekur. Pastaj ju vetëm duhet të vendosni shportën direkt në pajisjen hidroponike dhe të siguroni sasinë e duhur të zgjidhjes hidroponike që perimet të rriten. Në fillim kur rritni marule në mënyrë hidroponike, ju mund ta rregulloni tretësirën në një përqendrim prej 500-600 ppm. Marulja duhet të mbillet në një vend me shumë dritë dhe ajër të freskët sepse bima është shumë dritëdashëse. Ju mund të rritni bimë në ballkon ose tarracë janë të përshtatshme.

Ju lutem referojuni: Metoda hidroponike e rritjes së maruleve nga AZ për fillestarët

Marule

13 lloje perimesh që rriten lehtë me hidroponikë?

Emri anglez i bok choy është “Bok Choy” i cili është me origjinë aziatike sepse është një perime e importuar nga Kina në Perëndim. Si një nga perimet e pakta aziatike të preferuara nga kuzhinierët evropianë dhe amerikanë për t’u përdorur në kuzhinë me ngjyrën e tij të freskët, aromën dhe formën e vogël, bok choy njihet edhe si “Bok Choi”, “Pak”. Choy” ose “Pak Choi” .

Qiqrat janë të lehta për t’u ngrënë, të lehta për t’u rritur, mund të rriten perime me metodën hidroponike me enë me shkumë. Mund ta rritni nga fara ose mund të rritni degëza bok choy në një kovë me ujë dhe ta lëvizni lart pajisje për rritje hidroponike ose rritni perime të pastra në kontejnerë stiropor.

Rritja e spinaqit me ujë hidroponik

Spinaqi ujor është një lloj bime tropikale gjysmë ujore në familjen halore, e cila është një perime me gjethe. Shpërndarja e saktë natyrore e kësaj specie nuk dihet pasi kultivohet gjerësisht në të gjithë tropikët dhe subtropikët e botës. Në Vietnam, është një perime shumë e njohur dhe shumë e njohur

Spinaqi me ujë është gjithashtu një perime shumë e lehtë për t’u rritur me hidroponikë. Fillimisht, farat duhet t’i njomni në ujë të ngrohtë për 3 deri në 6 orë. Më pas, inkuboni farat në një peshqir letre të lagur në errësirë ​​për mbirje të shpejtë.

13 lloje perimesh që rriten lehtë me hidroponikë?

Duke përdorur gota plastike ose tabaka plastike me vrima, vendosni një shtresë mediash poshtë dhe vendosni farat e mbira sipër. Më pas, shtoni sipër një shtresë të hollë mediumi, ujë për të mbajtur farat me lagështi në mënyrë që farat të rriten në bimë. Kur farat zhvillohen në bimë dykotiledone, ato transferohen në tabaka që përmbajnë tretësirë ​​hidroponike për të lehtësuar kujdesin dhe kultivimin e bimëve. Shihni se si të rritet spinaq me ujë hidroponik këtu.

Rritja e perimeve jute hidroponike

Perimet e jutës rriten lehtë, përshtaten shpejt me mjedisin, kanë pak dëmtues dhe sëmundje, kështu që mund të rritet gjatë gjithë vitit, por rritet më mirë në verë. Jo vetëm që lënda e parë përpunohet në supa të shijshme, por perimet jute sjellin edhe vlera të larta ushqyese. Perimet jute kanë shije të ëmbël, veti salduese, kanë efekt ushqyes, ftohës, përfitime tretëse, laksativë, diuretikë…

Rritja e perimeve jute hidroponike

Perimet jute janë gjithashtu perime shumë të përshtatshme për t’u rritur me metodën hidroponike. Për të siguruar komoditet të lartë, ju vetëm duhet të mbillni farat drejtpërdrejt në nënshtresën hidroponike, duke siguruar mjaftueshëm lagështi për farat që të mbijnë. Më pas, perimet nga jute do të rriten shpejt dhe do të gjelbërojnë kur rriten në mjedis tretësirë ​​hidroponike me përqendrimin e duhur. Me vetëm disa hapa të thjeshtë, do të keni një burim perimesh të pastra për vaktin tuaj të përditshëm

Rritja e qepëve dhe hudhrave jeshile me hidroponikë

13 lloje perimesh që rriten lehtë me hidroponikë?

Qepët dhe hudhrat mund të rriten thjesht duke njomur rrënjën në ujë. Kur pema të ketë rritur gjethet, vendoseni pemën në kuti shporta plastike hidroponike përmban substratin. Bimët mund të vendosen në platforma stiropori ose hidroponike për të lehtësuar rritjen e bimëve, duke siguruar rritje të barabartë, të shpejtë dhe produktive. Shihni se si të rritni qepët e njoma në mënyrë hidroponike këtu.

Rritja e filizave hidroponikë

13 lloje perimesh që rriten lehtë me hidroponikë?

Mund të mbillni farat në shporta, rafte, tabaka etj. së bashku me nënshtresën. Ujitni bimët rregullisht. Një ditë duhet të ujitet dy herë në ditë në mëngjes dhe në mbrëmje që filizat të ofrojnë lagështinë më të mirë për rritjen e perimeve. Ju mund t’i referoheni mënyrës së rritjes së filizave pa tokë këtu.

Amarant i kuq

13 lloje perimesh që rriten lehtë me hidroponikë?

Amaranti i kuq është një perime shumë e lehtë për t’u rritur në mënyrë hidroponike, veçanërisht ka shumë vitamina dhe fibra… Amaranti i kuq rritet më mirë në një pH mesatar prej 6 deri në 6.5, përqendrimi tretësirë ​​hidroponike nga 1260 në 3000 ppm. Prandaj, duhet të përdorni pH metër dhe ppm metër për të kontrolluar përqendrimin e lëndëve ushqyese, siguroni një burim të qëndrueshëm të lëndëve ushqyese për rritjen e perimeve

Me diapazonin e përqendrimit të tretësirës së mësipërme, ju mund të kombinoni rritjen e amarantit të kuq me perime të tjera si perime krucifere, spinaq, marule… në sistemin hidroponik të refluksit, duke diversifikuar llojet e perimeve të kultivuara për kopshtin e pastër të perimeve të familjes. Nëse nuk dini si të rritni amarantin në mënyrë hidroponike, ju lutemi referojuni: Udhëzime për rritjen e amarantit me metodën hidroponike.

Bimë të ndryshme

Disa barishte si borziloku, nenexhiku dhe koriandër kineze janë gjithashtu të lehta për t’u rritur në mënyrë hidroponike. Këto perime, nëse rriten në sasi të vogla, nuk keni nevojë të rriteni në një sistem kafaz, por thjesht të rriteni në kavanoza plastike, enë të vogla plastike që përmbajnë tretësirë ​​hidroponike.

13 lloje perimesh që rriten lehtë me hidroponikë?

Mund të përdorni degëza të vjetra, të prisni të gjitha gjethet për të hyrë brenda filxhanit plastik. Pas 4 deri në 5 ditë, bima do të vazhdojë të prodhojë gjethe të reja. Mund të vendosni një filxhan për të rritur barishte në dritaren e kuzhinës, e cila është e përshtatshme për gatim dhe shton estetikën dhe pamjen e gjelbër të dhomës. Ju lutemi referojuni udhëzimeve se si të rritni barishte në shtëpi: Mënyra e thjeshtë për të rritur barishte të pastra në shtëpi.

Karrota

13 lloje perimesh që rriten lehtë me hidroponikë?

Karotat sjellin shumë përfitime shëndetësore, ndihmojnë në përmirësimin e imunitetit, antibakterial, forcojnë forcën fizike, ulin sheqerin në gjak, ofrojnë shumë vitamina për trupin… Rritja e karotave në mënyrë hidroponike është shumë e thjeshtë. , ju mund të rritni karotat me farë. Pas mbirjes së farave, bimët prodhojnë gjethe të vërteta, ju i zhvendosni bimët në platformën e rritjes hidroponike për kujdes të përshtatshëm. Kushtojini vëmendje për të rregulluar përqendrimin e duhur të lëndëve ushqyese. Më shumë sugjerime për ju se si të rritni dhe kujdeseni për karotat në mënyrë hidroponike: Udhëzime se si të rriten dhe të kujdesen për karotat në mënyrë hidroponike

Pema e kastravecit

13 lloje perimesh që rriten lehtë me hidroponikë?

Rritja e kësaj bime është gjithashtu shumë e thjeshtë, thjesht duhet të mbillni farat, kur bima ka 4 deri në 5 gjethe të vërteta, vendoseni në një pajisje statike hidroponike ose refluks. Pastaj vendosni një kafaz për bimët. Në mënyrë që bima të rritet mirë, është e nevojshme të përdoret tretësirë ​​hidroponike kushtuar atyre. Platforma e rritjes hidroponike duhet të vendoset në një vend me shumë dritë dielli që bimët të lulëzojnë dhe të përgatisë rrjeta shtesë për të mbrojtur bimët nga insektet. Shikoni se si të rritni kastravec hidroponik këtu: Udhëzime se si të rritni kastravec të thjeshtë hidroponik në shtëpi.

Pema e domates

Ashtu si kastraveci, domatet janë ushqim i shijshëm dhe ushqyes dhe kanë një efekt bukurie. Domatet përmbajnë antioksidantë, të cilët sjellin shumë përfitime shëndetësore, ndaj janë shumë të njohura në vaktet e përditshme.

13 lloje perimesh që rriten lehtë me hidroponikë?

Për të rritur domate sipas metoda hidroponike, ju duhet vetëm të përgatisni një enë me tretësirë ​​hidroponike, një shportë plastike hidroponike, një pompë ajri dhe fara. Ngjashëm me llojet e tjera, pasi domatet të kenë 4 deri në 6 gjethe të vërteta, transferojini në një shportë, përdorni pH metër Për matjen e pH, midis 6 dhe 6.5 është e arsyeshme që bima të rritet. Shihni se si të rritni domate hidroponike këtu.

Perimet e mësipërme rriten me metodën hidroponike, e cila kursen kohë dhe mund. Me një sistem të thjeshtë hidroponik në shtëpi, ju mund të rritni jo vetëm perimet e mësipërme, por edhe shumë perime të tjera si spinaq uji, amaranti i kuq, perime jeshile etj.

Me një sistem Pajisje për rritjen e perimeve hidroponike me refluks, ju mund të rritni jo vetëm një perime, por mund të rritni shumë lloje të tjera me pH të ngjashëm dhe përqendrime mesatare ppm, duke sjellë një shumëllojshmëri perimesh jeshile të pastra në vaktet e familjes suaj. Përveç kësaj, platforma hidroponike e rritjes së perimeve zbukuron edhe hapësirën e ballkonit apo tarracës.

Ju mund t’i rritni këto perime me fara. Të gjitha shiten gjerësisht në treg, shumë të lehta për t’u blerë. Megjithatë, duhet t’i kushtoni vëmendje edhe zgjedhjes së një shitësi me reputacion për të zotëruar fara perimesh të pastra dhe cilësore me një shkallë të lartë mbirjeje.

Shpresojmë që me informacionin e mësipërm për perimet e rritura me metodën hidroponike, të keni më shumë sugjerime për perimet e rritura në familjen tuaj. Kontaktoni Top9nhacai.com për këshilla më të hollësishme dhe mbështetje optimale kur ndërtoni një platformë mbjelljeje.

Top9nhacai.com Vietnam është e specializuar në sigurimin e pajisjeve hidroponikë në shtëpi në qytet të tilla si: pajisje të montuara për kultivimin e perimeve hidroponike, tuba plastikë hidroponikë, shporta plastike hidroponike, çmime mbjelljeje, fara cilësore të importuara… Rritja e perimeve hidroponike nuk do të jetë më një problem i vështirë kur ekipi ynë teknik Top9nhacai.com Vietnam do t’ju shoqërojë gjithmonë. Mbështetni si të rriteni për fillestarët nga AZ, 100% sukses i garantuar.Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 13 loại rau dễ trồng bằng phương pháp thủy canh . Đừng quên truy cập Top9nhacai.com kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *